تسمه کولر آبی

در حال نمایش 17 نتیجه

اگر شما نیز یکی از مصرف کنندگان کولر آبی می‌باشید با شروع فصل گرما حتما باید قطعات آن مثل تسمه کولر آبی را چک کنید. از جمله کارهایی که به هنگام سرویس کولر آبی باید انجام شود، تنظیم تسمه کولر آبی و در صورت نیاز تعویض آن می‌باشد. اگر اطلاعات فنی داشته باشید و قبلا کارهای تخصصی در این زمینه انجام داده باشید ممکن است خودتان نیز بتوانید آن را انجام دهید.

اگر به هنگام سرویس کولر آبی نیاز به تعویض تسمه کولر آبی داشتید حتما باید آن را انجام دهید، زیرا یکی از مواردی که در سالم ماندن دینام کولر تاثیر فراوانی دارد، همین تسمه کولر آبی است‌ ما تصمیم داریم در این مطلب به ارائه اطلاعاتی در مورد تسمه کولر آبی بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

تسمه کولر آبی چیست و چه وظیفه‌ای را بر عهده دارد؟

تسمه کولر آبی یکی از قطعات کولر می‌باشد که نیروی چرخشی را از موتور کولر می‌گیرد و به پولی انتقال می‌دهد. تسمه کولر آبی دور یک پولی کوچک که به موتور متصل شده است قرار می‌گیرد و وقتی پولی بزرگ به چرخش در می‌آید انرژی حرکتی را از موتور به پروانه انتقال می‌دهد. تسمه کولر آبی مثل یک کمربند بزرگ در کنار توربین هوا و شناور قرار گرفته است و یکی از قطعات مکانیکی می‌باشد. وقتی تسمه شروع به چرخش می‌کند، نیرو از موتور به قطعات دیگر کولر انتقال پیدا کرده و باعث کار کردن کولر خواهد شد.

تسمه کولر آبی چیست و چه وظیفه‌ای را بر عهده دارد؟

چگونه تسمه کولر آبی را باید تنظیم کرد؟

هر کولر آبی با توجه به مدل و اندازه خود نوعی تسمه خاص خود را نیاز دارد به همین دلیل روی بدنه تسمه‌ها شماره‌هایی نوشته شده است که تشخیص آن‌ها راحت‌تر باشد. مهم‌ترین نکته‌ای که در مورد تسمه کولر آبی وجود دارد تنظیم یا شل بودن و یا بیش از اندازه سفت بودن تسمه می‌باشد که این موارد ممکن است به موتور کولر آبی آسیب وارد کنند. اما اگر از تسمه مناسب و اندازه کولر خود استفاده کنید و آن را روی کولر نصب کنید هیچ مشکلی برای آن به وجود نمی‌آید. اگر متوجه شدید که تسمه سفت و یا شل می‌باشد لازم است که با شل کردن پیچ‌های پایه موتور و جابجا کردن تسمه آن را تنظیم کنید.

برای اینکه تسمه کولر آبی را تنظیم کنید لازم است دو قسمت تسمه را با کمک دو انگشت خود به یکدیگر نزدیک کنید. به‌طوری‌که دو طرف به اندازه یک بند انگشت از یکدیگر فاصله داشته باشند. یک روش دیگر که برای تشخیص تنظیم تسمه وجود دارد این است که ابتدا چند ثانیه کولر را روشن کنید و سپس آن را خاموش کنید. بعد از این کار فن کولر باید حداقل ۵ دور بچرخد و سپس متوقف شود. چرخیدن و سپس متوقف شدن کولر نشان دهنده این است که تسمه به خوبی تنظیم شده است.

سفت بودن تسمه کولر آبی نباید به اندازه‌ای باشد که از چرخیدن موتور و پروانه جلوگیری کند. اگر تسمه کولر بیش از اندازه سفت باشد به دینام کولر فشار زیادی وارد می‌شود و بعد از مدت کوتاهی خواهید دید که دینام می‌سوزد.

چرا تسمه کولر آبی پاره می‌شود؟

دلایل زیادی برای پاره شدن تسمه کولر آبی وجود دارد اما این را در نظر داشته باشید که اگر تسمه کولر آبی پاره شود باعث آسیب رسیدن به دینام خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل لازم است که هر چند وقت یکبار تسمه کولر را بررسی کنید و اگر صدای ناهنجاری می‌شنوید کولر را سریعا خاموش و تسمه را بررسی کنید. دلایل پاره شدن تسمه کولر آبی شامل موارد زیر می‌باشند:

  • سفت بودن بیش از اندازه
  • استفاده از جنس نامرغوب تسمه
  • استاندارد نبودن و فرسوده بودن تسمه
  • تیز بودن لبه پولی کولر آبی

دلیل شل بودن تسمه کولر آبی چیست؟

  • لرزش موتور کولر
  • وجود باد گرم در کولر آبی
  • به وجود آمدن صدای ناهنجار

تسمه کولر آبی را چه وقت باید عوض کرد؟

اگر صدای کولر شما بیش از اندازه است، بهتر است نگاهی به وضعیت تسمه کولر و پولی‌ها بیندازید. ممکن است این صدا به دلیل خوردگی یا پارگی در تسمه کولر باشد و نیاز به تعویض داشته باشد. اگر موتور کولر آبی کار می‌کند و صدای ناهنجاری ندارد اما موتور کولر آبی نمی‌تواند هوای سرد تولید کند ممکن است به دلیل شل بودن تسمه کولر باشد. بنابراین بررسی تسمه کولر یکی از مواردی است که باید آن را در نظر بگیرید.

تسمه کولر آبی را چگونه تعویض نماییم؟

اولین کار برای تعویض تسمه کولر آبی خرید یک تسمه مناسب برای کولر می‌باشد. بعد از اینکه تسمه مناسب را خریداری کردید برای تعویض آن لازم است که کولر آبی خود را خاموش کنید و دریچه‌های آن را باز نمایید. تسمه را با دو انگشت خود بگیرید و آن را به طرف بیرون بکشید و به طرف پولی بزرگ حرکت دهید تا بیرون بیاید.

حال تسمه جدید را بردارید و به دور پولی کوچک بیندازید و آن را با دست کمی بچرخانید. سپس تسمه را به دور پولی بزرگ بیندازید و این پولی را نیز کمی بچرخانید تا تسمه درستی در جای خود قرار بگیرد. از چرخیدن موتور و پولی‌ها اطمینان پیدا کنید و اگر مانعی در چرخش آن‌ها وجود دارد آن را برطرف کنید.

چرا در حال کار کردن موتور تسمه خیس می‌شود؟

اگر پوشال کولر به درستی نصب نشده باشد آب از پوشال‌ها بر روی تسمه ریخته می‌شود و تسمه خیس می‌شود. وقتی کولر با دور تند در حال حرکت باشد خیس بودن تسمه باعث لرزش آن خواهد شد.

برای اینکه علت ریختن آب روی تسمه را کشف کنید می‌توانید دریچه‌ای که در قسمت موتور قرار گرفته است را ببندید و دریچه سمت دیگر را باز کنید. سپس کولر را روشن کنید و ببینید آب به چه صورتی و از کجا روی تسمه ریخته می‌شود.

خرید تسمه کولر آبی

تسمه کولر آبی را هم می‌توانید به صورت آنلاین و هم حضوری از فروشگاه قائم یدک تهیه کنید. نکته‌ای که در خرید تسمه کولر آبی باید به آن دقت کنید این است که حتما اندازه و ضخامت و طول آن را در نظر بگیرید. زیرا هر کولر با توجه به حجم موتور تسمه متفاوتی دارد و اگر تسمه اندازه آن نباشد باعث ایجاد مشکل در موتور و کارکرد نامناسب کولر خواهد شد. اگر می‌خواهید از قیمت تسمه کولر آبی مطلع شوید به بخش محصولات ما مراجعه نمایید.

اطلاعات بیشتر ...