قطعات سشوار

نمایش 1–28 از 30 نتیجه

بسیاری از افراد به طور روتین به شستشوی بدن و موی خود می پردازند و سپس به دنبال روش هایی برای خشک کردن موهای خود می باشند. یکی از روش های خشک کردن موهای مرطوب برای جلوگیری از سرما خوردن و یا حالت دادن به موها، استفاده از سشوار می باشد. در این مطلب در مورد نحوه عملکرد سشوار و قطعات یدکی سشوار صحبت می کنیم.

سشوار

سشوار
شکل 1. سشوار

سشوار در اصل یک کلمه فرانسوی به معنای خشک کننده موی سر می باشد. اساس کارسشوار تبدیل الکتریسیته به گرما می باشد. یک سیم پیچ در داخل پوشش پلاستیکی بر اثر عبور جریان الکتریسیته گرم شده و همزمان مکش جریان هوا از پشت سشوار به وسیله یک پنکه کوچک که در پشت سیم پیچ قرار دارد، جریان هوا را به وجود می آورد و باد گرم تولید می شود. چیزی که باعث خشک شدن مو می شود، گرفتن رطوبت مو در اثر قرار گرفتن در مقابل همین باد گرم است. در برخی از مدل های سشوار، تنظیمات متفاوتی برای سرعت باد گرم و سرد و سایر امکانات وجود دارد.

طرز کار سشوار

سشوار مانند بخاری برقی، آبگرمکن برقی، لامپ الکتریکی و بسیاری از دستگاه های دیگر بر اساس خاصیت گرمایی جریان الکتریسیته کار می کند. سشوار یک پوشش فلزی یا پلاستیکی دارد. درون این پوشش یک سیم پیچ قرار دارد  که وقتی جریان الکتریکی از آن عبور کند گرم می شود. سیم پیچ از موادی که دارای مقاومت خاص هستند ساخته می شود. در پشت این سیم پیچ یک پنکه کوچک قرار دارد که جریان هوا را از خارج می مکد و آن را به سمت سیم پیچ می فرستد. جریان هوا بعد از اینکه از روی سیم پیچ گذر کرد گرم می شود و سپس به سمت بیرون خارج می شود.

طرز کار سشوار
شکل 2. طرز کار سشوار

انواع سشوار

سشوارها بر اساس توان و اندازه و ویژگی های مختلفی که دارند به سه دسته خانگی، نیمه حرفه ای و حرفه ای تقسیم می شوند:

  1. مدل های خانگی
  2. سشوارهای نیمه حرفه ای
  3. سشوارهای حرفه ای

مدل های خانگی

این سشوارها دارای توان کم، حرارت کم و سرعت کم  هستند و تنظیمات ساده ای دارند که برای سشوار کشیدن عالی توصیه نمی شوند. این سشوارها بیشتر برای خشک کردن موها به کار می روند. سشوارهای خانگی قیمت ارزان تری دارند اما توصیه نمی کنیم به خرید آن ها بپردازید زیرا بیشتر شبیه اسباب بازی بچه گانه هستند تا سشوار با عملکرد عالی.

سشوارهای نیمه حرفه ای

این سشوارها دارای سرعت متوسط و حرارت متوسط هستند و تنظیمات کمی بیشتر از سشوارهای خانگی دارند. این سشوارها قیمت متوسطی دارند.

سشوارهای حرفه ای

سشوارهای حرفه ای تمام چیزی هستند که یک فرد به آن نیاز دارد. برخی افراد فکر می کنند چون آرایشگر حرفه ای نیستند به این نوع سشوار نیز نیازی ندارند و خرید آن ها هزینه اضافی می باشد اما این موضوع اشتباه است. سشوارهای حرفه ای به راحتی می توانند موها را حالت دهند و با ویژگی ها و لوازم جانبی مانند یک آرایشگر حرفه ای موها را سشوار کشید و آراسته نمود. با خرید یک سشوار حرفه ای می توان رضایت کامل را به دست آورد.

انواع قطعات سشوار

بدنه سشوار👉

بدنه سشوار معمولا در دو مدل فلزی و پلاستیکی ساخته می شود. نوع فلزی سشوارها معمولا از جنس استیل است  تا هم استحکام حرارتی بالایی داشته باشد و هم زیبایی ظاهری خود را حفظ کند اما خطری مانند اتصال بدنه را برای کاربر به وجود می آورد. سشوارهایی که بدنه پلاستیکی دارند نارسانا هستند و در صورت برخورد سیم فاز با بدنه سشوار خطری کاربر را تهدید نمی کند اما از طرف دیگر برخی از جنس های نامرغوب بعد از مدتی به دلیل حرارت دچار تغییر شکل می شوند.

دسته سشوار👉

انواع قطعات سشوار
شکل 3. انواع قطعات سشوار

جنس دسته سشوار معمولا از کائوچو یا سایر مشتقات پلاستیک می باشد تا هم از خطر اتصال بدنه جلوگیری کند و هم وزن سشوار مقدار قابل قبول و مطلوبی باشد. قسمت عمده ای از مدار الکتریکی سشوار درون دسته آن قرار می گیرد و همچنین کلیدها نیز در قستی از دسته نصب می شوند. برخی از سشوارها برای حمل مطلوب تر به گونه ای طراحی می شوند که در صورت نیاز، روی بدنه تا شود.

موتور سشوار👉

در سشوارها دو نوع موتور وجود دارد:

  • موتوری که به صورت موازی با المنت بسته می شود که موتور یونیورسال نامیده می شود. این موتور به صورت مداوم نیز به سرویس دارد و دارای هزینه بالایی نیزمی باشد به همین دلیل کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
  • یک نوع موتور دیگر که در سشوار کاربرد دارد موتور 12 ولت می باشد. این موتور نیز به نوعی یونیورسال است و امروزه بیشتر از آن استفاده می گردد. این موتورها در اندازه های کوچک تولید شده و هزینه کمتری نیز دارند.

در بستن موتور در مدار نکته مهمی وجود دارد و آن هم رعایت قطب بندی می باشد. اگر روی یکی از پایه های موتور علامت D وجود داشته باشد نشان دهنده جایگاه قطب مثبت است. اگر این مورد رعایت نشود موتور برعکس چرخیده و بعد از مدتی نیز می سوزد.

سیم و دوشاخه سشوار

دوشاخه و سیم رابط به یکدیگر متصل هستند و در اکثر سشوارها دوشاخه به صورت پرسی به سیم وصل می شود. به دلیل اینکه سشوار دارای جریان کمی می باشد نمره سیم نیز پایین انتخاب می شود. سیم سشوار معمولا کلفت انتخاب می شود تا هم بتواند جریان الکتریکی مورد نیاز را تامین کند و هم از اینکه در برابر ضربه و حرارت بدنه ایمن باشد. البته در برخی مدل ها ثابت است و در برخی دیگر نیز دستگاه با باتری کار می کند و یا شارژی می باشد.

سیم و دوشاخه سشوار
شکل 4. سیم و دوشاخه سشوار

کیلد سشوار👉

کلید سشوار می تواند در انواع مختلفی ساخته شود:

کنتاکت دو حالته سشوار

این کلید دارای دو محل اتصال است. یکی ورودی فاز و دیگری خروجی فاز که اغلب محل ورودی با on یا 1 و خروجی با off یا 0 نشان داده می شود. وقتی سشوار را روی on قرار می دهیم اجازه ورود جریان برق به مدار را می دهیم و سشوار روشن می شود و وقتی آن را روی off قرار دهیم جریان برق مدار قطع می شود و سشوار خاموش می شود.

کنتاکت (کلید) ۳ حالته سشوار👉

این کلیدها اغلب برای کنترل میزان جریان باد گرم، سرد و میزان حرارت استفاده می گردند. ممکن است همه سشوارها این کلید را نداشته باشند. در حالت نیمه گرم در واقع ورودی فاز به فاز حالت گرم متصل می شود اما عبور جریان در آن به صورت کنترل شده می باشد و موتور نیز با سرعت کمتری کار می کند در نتیجه المنت کمتر گرم می شود و دمای کمتری تولید می شود.

برخی دیگر از اجزای سشوار شامل موارد زیر می باشند:

اطلاعات بیشتر ...