قطعات آبگرمکن

در حال نمایش 15 نتیجه

یکی از وسایل و کالاهای بسیار ضروری موردنیاز زندگی آبگرمکن می‌باشد. آبگرمکن گازی دیواری می‌تواند آب را فورا داغ کند و در ۲۴ ساعت شبانه روز برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار بگیرد. اما آب گرم کن از چه قطعاتی ساخته شده است که این چنین فورا آب را گرم می‌کند؟ اگر مایل به شناخت قطعات آبگرمکن هستید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

انواع قطعات آبگرمکن دیواری

در این بخش مهم‌ترین قطعات آبگرمکن را با هم بررسی می‌کنیم.

کلاهک تعدیل

کلاهک تعدیل یکی از بخش‌های دودکش آبگرمکن می‌باشد که وظیفه آن هدایت گازهای سمی و بخار و دودی است که از سوختن شعله آبگرمکن تولید می‌شود. این قطعه باعث می‌شود که اگر هوا از طریق دودکش وارد آبگرمکن شود، از خاموش شدن شعله جلوگیری کند. اگر دودکش آبگرمکن مسدود شود، محصولات احتراق از طریق این کلاهک بیرون می‌روند.

مبدل گرمایی

مبدل گرمایی از قطعات اب گرم کن می‌باشد که در معرض گرمای شعله‌های مشعل آبگرمکن قرار دارد و آب سرد ورودی به مبدل را گرم می‌کند. در واقع مبدل از یک لوله مسی و یک صفحه مسی تشکیل شده است که که زیر این لوله یک طرف ورودی آب سرد و یک طرف دیگر خروجی آب گرم قرار گرفته است‌.

مبدل گرمایی

رگلاتور آب

رگلاتور مجموعه‌ای از قطعات مانند شیر احتراق، ساق سوپاپ، سوپاپ آب مغزی و آب بندی شیپوره می‌باشند که با همکاری یکدیگر آب ورودی به آبگرمکن را تنظیم کرده و جریان آب را ثابت نگه می‌دارند تا جریان آب گرم با اختلال روبرو نشود. یکی از عواملی که ممکن است باعث اختلال در کار رگلاتور آب شود سختی آب و ذرات مختلف موجود در آب ورودی به آبگرمکن است که در این قطعه رسوب ایجاد می‌کنند و باعث خرابی آن می‌شوند.

رگلاتور گاز

از دیگر قطعات به کار رفته در آبگرمکن رگلاتور گاز می‌باشد که از قطعه‌های مختلفی مانند بدنه، چند راهه و رابط تشکیل شده است و در مسیر ورودی به آبگرمکن و شعله آن قرار گرفته است. وظیفه این قطعه تنظیم گاز ورودی برای تولید آب گرم می‌باشد. اگر این قطعه دچار خرابی شود آبگرمکن دیگر کار نمی‌کند چون به شعله‌ها گاز نمی‌رسد و یا اینکه اگر گاز ورودی به شعله‌های آبگرمکن از طریق این قطعه بسیار زیاد باشد می‌تواند گاز مصرفی را هدر دهد.

سوپاپ اصلی گاز

سوپاپ اصلی گاز یکی از دیگر قطعات آبگرمکن می‌باشد که باز و بسته کردن جریان گاز ورودی به آبگرمکن به هنگام باز یا بسته کردن آب به رابط چند راهی را بر عهده دارد. این قطعه در درون چند راهی قرار گرفته است.

سوپاپ اصلی گاز

شعله پخش کن

یکی از قطعات آبگرمکن شعله پخش کن می‌باشد که در لوله‌های مسی آن گاز شهری برای تولید گرمای مورد نیاز برای تبدیل آب سرد به آب داغ جریان می‌یابد. شعله پخش کن در آبگرمکن‌ها با توجه به ظرفیت آن‌ها ممکن است ۱۲ تا ۱۸ نازل داشته باشد، البته باید گفت نازل‌های گاز مایع با نازل‌های گاز شهری متفاوتند.

صفحه پشت آبگرمکن

این صفحه در پشت آبگرمکن قرار گرفته است که وظیفه آن نصب آبگرمکن به دیوار و محافظت از آب گرم می‌باشد.

شیر پروانه‌ای آبگرمکن

وظیفه این قطعه تنظیم گاز ورودی به رگلاتور گاز و قطعه چند راهی می‌باشد و از ورود بیش از حد گاز به این قطعات جلوگیری می‌کند.

الکترود جرقه زن

در بین قطعات ابگرمکن دیواری کاربرد این قطعه جرقه زدن و روشن کردن شعله اصلی می‌باشد. این قطعه بدنه چینی دارد و میله پرتاب الکترون نیز در آن قرار گرفته است. اگر الکترود جرقه زن دچار لرزش و ترک خوردگی شود نشانه این است که قطعه خراب شده است و باید تعویض گردد و اگر تعویض آن انجام نشود باعث ایجاد اتصالی می‌شود.

ترموکوپل آبگرمکن

یکی دیگر از قطعات آبگرمکن ترموکوپل می‌باشد. وقتی دو فلز غیر همجنس به یک شیوه مخصوص در کنار هم قرار بگیرند و به یکدیگر وصل شوند، ترموکوپل به دست می‌آید. در محلی که این دو فلز غیر همجنس به یکدیگر متصل شده‌اند، توسط شعله گرم می‌شود و یک ولتاژ تولید می‌شود که باعث تحریک سیم پیچ می‌شود تا شیر مغناطیسی را باز کند. مسیر عبور گاز در آبگرمکن فقط تا زمانی باز می‌ماند که شعله روشن و شیر مغناطیسی نیز باز باشد و وقتی شعله خاموش شود، جریان برق نیز بعد از آن به سرعت قطع می‌گردد. به دنبال این فرایند نیروی کشسانی فنر باعث می‌شود که مسیر گاز بسته شود.

کاربراتور

این قطعه اهمیت زیادی در آبگرمکن دارد و دیافراگم را در خود نگه داشته است. کاربراتور آب و کاربراتور گاز با استفاده از دیافرام و دیگر قطعات به هم وصل شده‌اند. در نتیجه این ارتباط وقتی شیر آب گرم مصرفی در خانه باز شود آبگرمکن به طور اتوماتیک روشن می‌گردد.

سخن پایانی

در اینجا به انتهای مقاله معرفی قطعات آبگرمکن رسیدیم. امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد. اگر به هر یک از قطعات آبگرمکن نیاز دارید باید آن را از بورس لوازم یدکی آبگرمکن تهیه کنید. قائم یدک یکی از بهترین فروشندگان انواع قطعات و لوازم یدکی آبگرمکن و دیگر لوازم خانگی می‌باشد که شما می‌توانید با اطمینان کامل خرید خود را انجام دهید.

فروش قطعات و لوازم جانبی قطعات آبگرمکن

برای دیدن قیمت و خرید قطعات یدکی لوازم آبگرمکن و گازسوز بر روی قطعات برند مورد نظر کلیک کنید.

قائم یدک فروشگاه قطعات یدکی گرمایشی و گازسوز  با ارسال لوازم یدکی انواع دستگاه های خانگی به نقاط مختلف کشور با قیمت منصفانه و کیفیت مطلوب، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

اطلاعات بیشتر ...