لوله مویی یخچال فریزر

در حال نمایش 7 نتیجه

اگر اولین قطعه مهم یخچال لوله مویی نباشد، دومین قطعه مهم در یخچال است. طول لوله مویی یخچال و قطر داخلی در لوله مویی دو ویژگی دارد که سرمایش دستگاه را تعیین می‌کند. اگر حتی کوچک‌ترین تغییرات در ابعاد آن یعنی قطر و طول لوله مویی اتفاق بیفتد بازدهی یخچال مختل می‌شود.  علت یخ زدن لوله مویی در یخچال ممکن است به دلیل  گاز بیش از حد زیاد دستگاه باشد. اگر برای تعمیر یخچال خود از افراد آموزش ندیده کمک بگیرید این امکان وجود دارد که گاز بیش از حدی به لوله‌ها تزریق شود و در نتيجه لوله‌ها ابتدا برفک و سپس یخ می‌زند.

مدت زمان تخمینی مطالعه: 6 دقیقه

لوله مویی یخچال چیست ؟

لوله مویی یخچال” لوله‌ای از جنس مس می‌باشد که به گونه‌ای طراحی شده است که دارای قطر کم و طول زیاد است. این قسمت وظیفه‌اش این است که  فشار گاز مبرد را برای ورود به اپراتور در یخچال کاهش دهد. لوله مویی در یخچال دارای طولی بین ۴۰۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر است و قطر آن نیز بین  ۲و ۸/۰ میلی‌متر  می‌باشد. دلیل طراحی و استفاده از این بخش در یخچال کاهش دادن فشار گاز مبرد خروجی از کمپرسور است. در سیستم‌های سرمایشی که دارای توان سرمایی پایینی هستند از لوله مویی استفاده می‌گردد تا بتواند گاز مبرد را تا حد مورد نیاز منبسط کند.

لوله مویی یخچال چیست
شکل 1. لوله مویی یخچال چیست

کار لوله مویی در یخچال چیست

گاز مبرد موجود در یخچال و کندانسور فشار زیادی دارد و برای اینکه به بخش اواپراتور و کامل کردن سیکل سرمایی وارد شود، باید فشار گاز مبرد کم شود. لوله مویی به صورتی طراحی شده است که با توجه به قطر کم و طول زیاد خود بتواند گاز مبرد را فشرده‌تر کند و فشار آن را برای ورود به اواپراتور تنظیم کند.

انتخاب لوله مویی با توجه به ظرفیت کمپرسور در هر یخچالی متفاوت است. فعالیت لوله مویی با عملکرد صحیح اواپراتور به صورت مستقیم در ارتباط است و در صورت بروز مشکل در این بخش سیکل خنک‌کنندگی ناقص می‌شود.

 قیمت قطعات و لوازم یدکی یخچال

علت یخ زدن لوله مویی یخچال

دلیل اینکه لوله مویی در یخچال یخ می‌زند، نداشتن تناسب بین اندازه لوله و نوع گاز و قدرت کمپرسور و میزان سرمای مورد نیاز در اواپراتور است. بنابراین برای اینکه از یخ زدن لوله مویی پیشگیری شود، قطر داخلی یخچال باید با واحد اینچ اندازه‌گیری شود. بهترین نوع مناسب گاز برای یخچال‌های خانگی r134a و r12 است. برای یخچال‌های خانگی 4 نوع مختلف وجود دارد. دلیل یخ زدن لوله مویی یخچال اغلب یا وجود رطوبت در سیستم است و یا وجود جرم که باعث گرفتگی شده است. اگر این مشکل به دلیل رطوبت باشد گاز باید خارج شود و بعد از آن نیز فیلتر درایر باید عوض شود و دستگاه دوباره سوار شود. اما اگر دلیل یخ زدن لوله مویی یخچال، جرم گرفتگی باشد نه تنها گاز باید خارج شود و فیلتر درایر عوض شود بلکه تعویض لوله مویی هم ضروری است.

علت یخ زدن لوله مویی یخچال
شکل 2. علت یخ زدن لوله مویی یخچال

تست لوله مویی

کاربرد لوله مویی برای شکست فشار است. این بخش در بین کندانسور و اواپراتور یخچال قرار گرفته است و با عملکرد صحیح هر کدام از این دستگاه‌ها به طور در مستقیم در ارتباط است. برای تست لوله مویی می‌توان از دو روش استفاده کرد:

 1. استفاده از گاز ازت
 2. استفاده از گاز R22

برای تست لوله مویی با استفاده از گاز، باید بعد از اینکه لوله مویی از اواپراتور و کندانسور را  جدا شد، آن را به یک سر لوله یک والف وصل کنیم و از سر دیگر نیزگاز نیتروژن را وارد کنیم. اگر آلودگی، گرفتگی و سوراخی در لوله مویی قرار داشته باشد مشخص می‌شود.

علائم گرفتگی لوله مویی یخچال

گرفتگی لوله مویی یخچال به راحتی قابل تشخیص است، در این بخش برخی از این علائم را نام می‌بریم:

 • کارکرد نامناسب اواپراتور
 • یخ زدن لوله مویی
 • گرم شدن کندانسور
 • خنک نبودن داخل یخچال با وجود فعالیت اواپراتور

وقتی گاز مبرد نتواند به لوله‌های مویی وارد شود، هیچ نوع گازی برای ورود به اواپراتور وجود ندارد و این مساله در عملکرد این بخش تاثیر خوبی ندارد.

 • فعالیت یکسره کمپرسور
 • خنک نبودن اواپراتور

هر یک از عواملی که بیان شد به تنهایی و یا در  صورت مجموع با دیگر موارد می‌تواند نشانه‌هایی از درست کار نکردن لوله مویی باشد.

تعویض لوله مویی یخچال

لوله مویی بسیار ظریف و حساس است به همین دلیل برای تعویض آن باید با دقت عمل کرد. اولین قدم برای تعویض لوله مویی یخچال، انتخاب اندازه و سایز متناسب با دستگاه است. چون هر نوع از لوله مویی برای فشار مشخصی از کمپرسورها تهیه شده است.

 1. ابتدا یخچال را از برق جدا کنید.
 2. سپس لوله مویی را از کندانسور و اواپراتور جدا نمایید.
 3. لوله مویی جدید را که برای نوع دستگاه شما مناسب است را در جای خود قرار دهید.

نکته: باید توجه کنید که لوله مویی را بدون اعمال فشار در جای خود قرار دهید چون ممکن است در اثر فشار دچار شکستگی و آسیب شود.

خرید و قیمت لوله مویی یخچال فریزر

شستشوی لوله مویی یخچال

یکی از کارهای تخصصی، شستشوی لوله مویی یخچال است. این کار توسط تکنسین‌ها با استفاده از دو نوع گاز انجام می‌شود.

 • گاز ازت

برای اینکه لوله مویی یخچال را با گاز ازت بشویید، ابتدا لازم است که لوله مویی را از کندانسور و اواپراتور جدا کنید، سپس در یک سر آن والف بگذارید و از سر دیگر گاز نیتروژن وارد نمایید. فشاری که گاز نیتروژن دارد باعث می‌شود تا تمامی گرفتگی‌ها و آلودگی‌های موجود در لوله خارج شود.

 • گاز R22

به دلیل اینکه این نوع گاز خطرات زیادی برای طبیعت و سلامتی جانداران دارد استفاده از آن ممنوع است.

خرید و قیمت لوله مویی یخچال فریزر

 

پیشنهاد برای دیدن محصولات مرتبط

قطعات و لوازم یدکی یخچال سانی

اطلاعات بیشتر ...