میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

در حال نمایش 14 نتیجه

میکروسوئیچ ماشین لباسشویی” یک وسیله بسیار کاربردی و مهم در ماشین لباسشویی است که مسئولیت قفل کردن درب لباسشویی در هنگام کار کردن دستگاه را دارد. درصورتی که قفل درب ماشین لباسشویی دچار خرابی شود حتی اگر درب را کامل ببندید باز هم ماشین لباسشویی شروع به کار نمی‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر ما را در ادامه همراهی کنید.

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه

میکروسوئیچ ماشین لباسشویی چیست و انواع و قیمت
میکروسوئیچ ماشین لباسشویی چیست

میکروسوئیچ ماشین لباسشویی چیست

میکروسوئیچ یک نوع ابزار سوئیچینگ در صنعت برق است و در صنعت برق آنقدر کاربردهای متفاوتی دارد که می‌توانیم بگوییم از اجزایی استفاده می کنیم که میکروسوئیچ هر روز استفاده می‌شود. میکروسوئیچ ‌ها با کمترین فشار کار می‌کنند و برای قطع یا اتصال برق به مدارهای الکتریکی استفاده می‌شود.

میکروسوئیچ در واقع  نوعی سوئیچ است که در پانل‌های کنترل به‌خصوص مدار فرمان کاربرد دارد. این وسیله یک سوئیچ الکتریکی است که با نیروی فیزیکی بسیار کمی تحریک می‌شود. میکروسوئیچ  در طیف گسترده ای از کاربردهای الکتریکی صنعتی در تنظیمات مختلف سوئیچ ، مواد مسکن ، محرک‌ها و غیره استفاده می‌شود. نام دیگر میگروسوئیچ “کلید مینیاتور ضربه سریع” است.

میکروسوئیچ ماشین لباسشویی چیست
شکل 1. میکروسوئیچ ماشین لباسشویی چیست

قیمت و خرید قطعات و لوازم یدکی ماشین لباسشویی

انواع میکروسوئیچ لباسشویی

انتخاب میکروسوئیچ از نظر نوع عملکرد باید متناسب با کاربرد موردنظر باشد. عملکرد سوئیچ‌ها بر اساس بخشی که با هدف برخورد می‌کند، به دو دسته کلی زیر تقسیم می‌شود:
1- اهرمی
2- پیستونی

میکروسوئیچ اهرمی

فعال شدن میکروسوئیچ‌های اهرمی به صورت شعاعی است. یعنی حول یک محور می‌چرخند، بنابراین سوئیچ با حرکت این اهرم به چپ و راست یا بالا و پایین عمل می‌کند. در این میکروسوئیچ‌ها اهرم می‌تواند متفاوت باشد.

میکروسوئیچ پیستونی

در این نوع میکروسوئیچ با فشردن یا کشیدن پیستون متصل به عملگر، سوئیچ شروع به فعالیت می‌کند، متناسب با نوع کاربرد که می‌تواند شامل یک غلتک یا فنر هم باشد. به طور معمول میکروسوئیچ‌ها بخشی از مدار فرمان هستند و با یک ضربه کوچک می‌توانند کنتاکتور مربوط به ادوات بزرگ‌تر را فعال یا غیرفعال کنند. البته بعضی میکروسوئیچ‌ها می‌توانند لامپ یا الکتروموتورهای کوچک را به صورت مستقیم کنترل ‌کنند.

انواع میکروسوئیچ لباسشویی
شکل 2. انواع میکروسوئیچ لباسشویی

کاربرد میکروسوئیچ در ماشین لباسشویی

“میکروسوئیچ ماشین لباسشویی” یک کلید بسیار حساس است که با فشار کم فعال می‌شود. این فشار کم باعث بسته شدن کامل درب ماشین لباسشویی شده و باعث می‌شود دستگاه با حرکت دادن کنتاکت‌های الکتریکی کار خود را  شروع کند.

وظیفه میکروسوئیچ این است که اجازه کار کردن به دستگاه تا زمانی که درب ماشین لباسشویی به طور کامل بسته نشود، نمی‌دهد. بنابراین، مدار بعد از عبور از کلید تایمر و همچنین قبل از کار با سایر اجزای الکتریکی مدار باید از میکروسوئیچ عبور کند. سوکت میکروسوئیچ در پشت درب ماشین لباسشویی و در مجاورت لاستیک اطراف درب تعبیه شده است. وقتی این کلید ایمنی فعال شود، فاز به سایر اجزای الکتریکی می رسد و ماشین لباسشویی کار خود را شروع می کند. در واقع این قطعه در ماشین لباسشویی دارای نقش‌های زیر است:

 •  این قطعه دارای عملکرد امنیتی در ماشین لباسشویی است.
 • میکروسوئیچ در هنگام باز بودن درب باعث جلوگیری از روشن شدن ماشین لباسشویی می‌شود.
 • میکروسوئیچ به این صورت کار می‌کند که وقتی برنامه شستشو انتخاب و دکمه استارت زده شود، برد اصلی فرمان فعال شدن میکروسوئیچ درب را صادر می‌کند.
 • این قطعه با دریافت فرمان و اجرای آن از باز شدن درب در حین کار کردن جلوگیری می‌کند.
 • بعد از اینکه شستشو به پایان رسید، برد اصلی فرمان غیر فعال شدن را به میکروسوئیچ درب داده و در این زمان است که درب ماشین لباسشویی آزاد می‌شود.
 • به همین دلیل است که لباسشویی بعد از اینکه شستشو به پایان رسید، برای مدت چند ثانیه بوق کوتاهی را پخش می‌کند و شما پس از پایان آن می‌توانید درب دستگاه را باز کنید.

قیمت و خرید قطعات یدکی ماشین لباسشویی دو قلو

ارور مربوط به خرابی میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

ارورهای مربوط به خرابی میکروسوئیج ماشین لباسشویی‌ها متفاوت است. برای مثال این ارور در لباسشویی بوش شامل ارورهای  E16 ، E34  و E35 است. هر گاه ماشین لباسشویی روشن شد اما بعد از ریختن لباس و زدن دکمه استارت دستگاه کار خود را شروع نکرد، ایراد احتمالی به دلیل خرابی میکروسوئیچ باشد.

تست میکروسوئیچ درب لباسشویی

قبل از اینکه به تعویض میکروسوئیچ لباسشویی جدید بپردازید باید از سالم یا خراب بودن آن اطمینان پیدا کنید. برای تست میکروسوئیچ درب لباسشویی  چند راه وجود دارد که آن‌ها را بیان می‌کنیم:

 1. روش اول به این صورت است که سیم‌های میکروسوئیچ را از یکدیگر جدا کنید  و  با استفاده از یک لامپ آن را تست کنید. اگر لامپ روشن شد  در نتیجه جریان برق از آن عبور می‌کند و سالم است.
 2. در روش دوم می‌توانید با استفاده از دستگاه اهم سنج سالم بودن و عبور جریان را تست کنید.
 3. با توجه به علامت قفل یا روشن شدن علامت روی نمایشگر دیجیتال می‌توان از سلامت یا خرابی قطعه اطمینان حاصل نمود.

خرابی میکروسوئیچ ماشین لباسشویی
شکل 3. خرابی میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

تعویض میکروسوئیچ

 1. ابتدا ماشین لباسشویی را خاموش کنید و دوشاخه آن را از پریز برق جدا کنید. سپس شیر آب متصل به دستگاه را نیز ببندید. برای افزایش ایمنی در حین کار از دستکش عایق استفاده کنید.
 2. در این مرحله پیچ‌های پنل بالای ماشین لباسشویی را باز کنید تا پنل کاملا جدا شود. اگر پنل ماشین لباسشویی شما با استفاده از پیچ متصل نشده است می‌توان با کمک کاردک یا چاقو آن را بیرون کشید. پنل را از جای خود خارج کنید.
 3. سپس ماشین لباسشویی را به سمت خود مایل کنید تا بتوانید میکروسوئیچ ماشین لباسشویی  را پیدا کنید و سیم‌های آن را بینید.
 4. درب ماشین لباسشویی را به طور کامل باز کنید و با یک پیچ‌گوشتی، سوئیچ قفل‌کننده را جدا کنید. میکروسوئیچ قبلی را جدا کنید و آن را با میکروسوئیچ جدید جایگزین کنید و سیم‌های آن را نیز مانند قبل وصل کنید  و در نهایت پیچ‌های میکروسوئیچ کنار درب را ببندید.
 5. حالا پنل را در جای اولیه خود قرار دهید و با بستن پیچ‌ها از محکم‌شدن آن در جای خود مطمئن شوید. می‌توانید دستگاه را روشن کنید و نحوه عملکرد آن را ارزیابی کنید.

قیمت میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

قیمت میکروسوئیچ ماشین لباسشویی با توجه به عوامل مختلفی ممکن است قیمت‌های مختلفی داشته باشد. عواملی مانند برند ماشین لباسشویی، کیفیت ساخت قطعه، تکنولوژی ساخت و … از جمله این عوامل است. برای اطلاع از انواع قیمت میکروسوئیچ ماشین لباسشویی می‌توانید به صفحه کالاهای قائم یدک مراجعه کنید.

قیمت و خرید میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

اطلاعات بیشتر ...