فولی (پولی) کولر آبی

در حال نمایش 6 نتیجه

کولرهای آبی از جمله پرطرفدارترین محصولات سرمایشی در ایران هستند که مناطق مختلفی از آن استفاده می‌کنند. برای تنظیم باد سرد و دستیابی به بهترین بازده کولر نیاز است که سرویس کولر آبی هر ساله انجام شود. از قطعات اساسی کولر، پولی یا فولی کولر آبی می‌باشد که یک پولی روی محور پروانه بزرگ و یک پولی روی محور موتور کوچک قرار گرفته است. برای خرید انواع قطعات یدکی کولر آبی می‌توانید به فروشگاه اینترنتی قائم یدک مراجعه کنید.

زمان تخمینی مطالعه : 6 دقیقه

پولی یا فولی کولر آبی چیست؟

یکی از اجزای اصلی کولر،‌ پولی می‌باشد که تسمه می‌تواند روی آن حرکت می‌کند و دارای قابلیت بالا و پایین رفتن و تنظیم است و اگر اندازه تسمه کولر آبی مناسب نباشد می‌توان فولی را تنظیم کرد. این قطعه یکی از اجزای مکانیکی کولر آبی می‌باشد که نقش تعیین کننده‌ای در حرکت و کیفیت چرخش پروانه کولر آبی دارد.

کولرهای آبی دارای دو نوع پولی هستند که یکی از آن‌ها سر محور موتور کولر قرار گرفته است و دیگری در انتهای موتور پروانه می‌باشد. این پولی‌ها وظیفه گردش پروانه را با استفاده از نیروی موتور و با کمک یک تسمه و با میزان فشار لازمی که باید در محکم بودن تسمه کولر اعمال شود، بر عهده دارند. این پولی‌ها باعث انتقال دور موتور به پروانه می‌شوند و در نهایت حرکت پروانه باعث ایجاد باد خنک می‌‌شود. هر گاه یکی از این پولی‌ها به دلیل شل شدن پیچ و یا گشاد شدن دهانه پولی لق شود باعث می‌شود که کار کردن پولی در کولر صدای نامطلوب ایجاد کند.

فروش فولی (پولی) کولر آبی

 پولی یا فولی کولر آبی چیست

کاربرد پولی کولر آبی

بعد از اینکه موتور کولر آبی روشن شد، وظیفه پولی این است که انرژی الکتریکی تولید شده را به انرژی حرکتی تبدیل کند و توسط‌ تسمه این انرژی را به پروانه منتقل کند. اگر پولی و تسمه به درستی کار نکنند، پروانه قادر به تولید باد خنک نیست. در نتیجه به موتور فشار زیادی وارد می‌شود و باعث آسیب رسیدن به موتور می‌گردد.

انواع پولی کولر آبی

پولی یا فولی کولر آبی در صنعت انواع گوناگونی دارند و تعداد آن‌ها نسبتا زیاد است. فولی در واقع با نام‌ پولی هم شناخته می‌گردد اما عده‌ای پولی را یکی از ابزارهای مجزا با کاربرد دیگری در نظر می‌گیرند و بر این عقیده نیز سخت اعتقاد دارند.

فولی ساده

 از ساده‌ترین نوع فولی‌ها، فولی ساده است. به طور دقیق‌تر این نوع پولی یک رینگ شیاردار است که دارای کارایی به عنوان حفظ کننده موقعیت تسمه است. شیارهایی که در این رینگ تعبیه شده‌اند، می تواند به سه شکل مختلف: نیم دایره،V  شکل و صاف طراحی شده باشند. از بارزترین مزایا و معایب آن می‌توان به قیمت مناسب و لغزش تسمه در دمای بالا اشاره کرد.

فولی سنکرون

 این نوع فولی نیز یکی از انواع فولی‌ها است که تعدادی دندانه حول آن قرار گرفته است. فولی سنکرون یا تایمینگ کاربردی تقریبا شبیه به زنجیر دارد یعنی باعث می شود دارای دور ثابتی بین موتور و بار اعمال شده، ایجاد شود. فولی تایمینگ دارای بازده بسیار بالایی است و به همین دلیل است که برای آن از تسمه‌هایی استفاده می‌شود که دارای پهنای کمی هستند. از جمله مزایای این نوع فولی در مقایسه با فولی ساده سر نخوردن و نلغزیدن تسمه در دما و فشار بالا می‌باشد.

انواع پولی یا فولی کولر آبی

تعویض پولی کولر آبی

برای باز کردن فولی قدیمی از روی کولر باید اقدامات زیر انجام شوند:

 1. ابتدا باید جریان برق قطع شود.
 2. فلکه آب کولر را ببندید تا آب وارد کولر نشود.
 3. درب‌های کولر را با استفاده از پیچ گوشتی باز کنید.
 4. تسمه را نیم دور بچرخانید تا از پولی جدا شود.
 5. وضعیت پولی را چک نمایید زیرا اگر پولی گشاد شده باشد لازم است که با قطعه جدید عوض شود.
 6. حال باید پیچ‌های پولی را با آچار آلن یا شش ضلعی باز کنید.
 7. در این مرحله می‌توانید پولی را از محل خودش  خارج کنید.

بعد از باز کردن پولی قدیمی کولر باید پولی جدید را که مطابق  با سایز و مدل پولی قبل است را برای نصب آماده کنید و مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا یاتاقان کولر را روغن ‌کاری کنید.
 2. با پولی کش، قطعه جدید را جایگذاری کنید.
 3. با کمک چکش پلاستیکی روی پولی به آرامی ضربه وارد کنید تا به درستی جا بیفتد.
 4. پیچ‌های پولی را با استفاده از آچار آلن ببندید.
 5. حال می‌توانید فلکه آب را باز و جریان برق را وصل کنید.
 6. در نهایت نیز کولر را روشن و نحوه کارکرد آن را چک نمایید.

فروش قطعات و لوازم یدکی کولر گازی

زمان تعویض پولی کولر آبی

اگر موارد زیر اتفاق بیفتد نیاز به تعویض پولی کولر آبی خواهید داشت:

 • صدای کولر زیاد می‌شود.
 • تسمه کولر آبی به‌طور دائم پاره می‌گردد.
 • یاتاقان دستگاه دچار ایراد می‌شود.

خرید یاتاقان کولر آبی 4000-7000 درجه یک

پولی کولر آبی را چه زمانی عوض کنیم؟

اگر هر سال هنگام سرویس کولر، پولی را بررسی و روغن کاری نمایید، پولی چند سال عمر می‌کند و به تعویض نیز نیازی ندارد. اما اگر کولر آبی را چند سال یک بار سرویس می‌کنید، ممکن است هر سال به تعویض پولی نیاز پیدا کنید.

اگر با هر کدام از این موارد مواجه شدید ابتدا باید تعویض تسمه کولر آبی را انجام دهید و سپس پولی را با قطعه جدید جایگزین نمایید تا باعث آسیب رسیدن به موتور و قطعات دیگر دستگاه نشود و به تعویض موتور و یا پروانه منجر نگردد.

خرید و قیمت پولی کولر آبی

برای تهیه و خرید فولی کولر آبی موردنظر خود باید به مراکز فروش قطعات یدکی کولر آبی مراجعه کنید. و بعد از مشخص کردن برند، شماره فنی و نوع فولی می‌توانید بعد از مدتی مشخص آن را تحویل بگیرید. البته شما می‌توانید به صورت اینترنتی از طریق سایت قائم یدک کالای مورد نیاز خود را سفارش دهید. پیش از خرید باید از  فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت پولی کولر آبی توجه کنید. هزینه مورد نیاز برای خرید این وسیله به عواملی مانند جنس، سایز، شماره فنی و برند بستگی دارد. اگر متمایل به خرید فولی کولر آبی با قیمت و کیفیت مناسب هستید باید بگوییم این امر با گذراندن چند مرحله استعلام‌ گیری هزینه از سایت قائم یدک و ثبت محصول خود میسر خواهد شد.

اطلاعات بیشتر ...