آرمیچر پنکه +قیمت آرمیچر پنکه

آشنایی با آرمیچر پنکه + خرید

پنکه نوعی وسیله سرمایشی است  که برای تولید باد سرد انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. این دستگاه بر اساس خاصیت مغناطیسی جریان برق، کار خود را انجام می‌دهد. به همین دلیل نیاز به یک موتور الکتریکی دارد تا این کار را انجام بدهد. یکی از قطعاتی که در موتور الکتریکی وجود دارد آرمیچر است. در این مطلب می‌خواهیم با آرمیچر پنکه بیشتر آشنا شویم، پس ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.


قیمت آرمیچر پنکه


آرمیچر چیست؟

آرمیچر یکی از قطعاتی است که می‌توان از آن در دو کارکرد به عنوان موتور الکتریکی برای تولید انرژی جنبشی و ژنراتور برای تولید انرژی الکتریکی استفاده کرد. موتور الکتریکی و ژنراتور الکتریکی ماشین الکتریکی نامیده می‌شوند، بنابراین می‌توان گفت آرمیچر یک ماشین الکتریکی می‌باشد.

نگاهی تخصصی‌تر به آرمیچر

کلمه آرمیچر در قرن ۱۹ میلادی به‌عنوان یک کلمه فنی معرفی شد که معنای آن نگهدارنده آهنربا می‌باشد. آرمیچر در واقع قطعه‌ای است که فضای لازم را برای سیم پیچ آرمیچر فراهم می‌کند و حامل جریان متناوب می‌باشد. در ماشین‌های الکتریکی که گفتیم شامل موتور الکتریکی یا ژنراتور هستند، میدان مغناطیسی با کمک یک آهنربای دائم یا الکتریکی تشکیل می‌شود. میدان مغناطیسی که در سیم پیچ موجود در آرمیچر وجود دارد، با میدان مغناطیسی ماشین الکتریکی در تعامل است.

نحوه عملکرد آرمیچر

آرمیچر یک ماشین الکتریکی است که به دو شکل می‌توان از آن استفاده کرد. استفاده از آرمیچر برای ایجاد ارتباط بین دو سیم پیچ و بدنه آرمیچر می‌باشد، در ادامه هر دو شکل استفاده از آرمیچر را بیان می‌کنیم.

آرمیچر به عنوان یک موتور الکتریکی

دو شار مغناطیسی که در آرمیچر وجود دارند باعث می‌شود که یک نیروی محرکه الکتریکی به‌وجود بیاید. به بیان دیگر میدان مغناطیسی که در سیم پیچ و بدنه آرمیچر وجود دارند باعث می‌شود که روتور یا قسمت متحرک بتواند حرکت کند. چرخش روتور باعث می‌شود، وسیله‌ای که به آن متصل است نیز چرخیده شود.

آرمیچر به عنوان یک ژنراتور الکتریکی

اگر آرمیچر به عنوان یک ژنراتور عمل کند، یک موتور دیزلی باید روتور را به حرکت درآورد و این حرکت روتور باعث می‌شود که نیروی محرکه الکتریکی تولید شود. در نتیجه انرژی جنبشی به الکتریکی تبدیل می‌شود.


 

موتور الکتریکی پنکه های برقی چگونه کار می‌کند؟

موتور الکتریکی وسیله‌ای است که متشکل از آرمیچر می‌باشد که جریان برق را از خود عبور می‌دهد. این آرمیچر در بین دو قطب یک آهنربا قرار گرفته است، با عبور جریان برق از آرمیچر سیم پیچ به دلیل ویژگی مغناطیسی جریان برق می‌چرخد. به دو سر این آرمیچر حلقه فلزی متصل است که بر روی هر یک از آن‌ها یک تیغه کربن وجود دارد که با کمک آن‌ها جریان الکتریسیته به آرمیچر منتقل می‌شود. خود آرمیچر به یک محور فلزی متصل است، این محور از سمت دیگر به سه یا چهار پره که ساخته شده از جنس‌های مختلفی هستند متصل می‌شود. وقتی موتور شروع به گردش می‌کند، چرخش پره‌ها نیز شروع می‌شود. شکل طراحی پره‌ها به‌صورتی است که وقتی می‌چرخند هوا را به طرف دیگر انتقال می‌دهند نتیجه این کار این است که هوا در اتاق جریان پیدا می‌کند.

آرمیچر از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

آرمیچر از بخش‌هایی مانند هسته، سیم پیچ، موتور و شفت که محور حرکتی است تشکیل شده است.

هسته آرمیچر: هسته مرکزی آرمیچر شبیه یک سیلندر توخالی می‌باشد که شفت در آن قرار گرفته است. شفت دارای چندین اسلات یا محل نصب است که برای قرار گرفتن قطعات مختلف می‌باشد. در قسمت بیرونی هسته نیز اسلات سیم پیچ آرمیچر قرار گرفته است. طراحی این اسلات‌ها  به‌گونه‌ای است که از ایجاد قفل مغناطیسی جلوگیری شود و باعث ایجاد یک حرکت روان گردد.

سیم پیچ: سیم پیچ معمولا از جنس مس ساخته شده است که برای این که با بدنه تماس مستقیم نداشته باشد عایق بندی می‌شود. سیم پیچ بر روی اسلات‌های هسته مرکزی قرار گرفته است.

کوموتاتور: فشرده شده بر روی شفت می باشد.

شفت: محوری است که به هسته مرکزی وارد شده است و نقش آن ایجاد انرژی جنبشی می‌باشد.

سیم پیچ آرمیچر پنکه

طراحی سیم پیچی آرمیچر پنکه به‌صورتی است که جریان برق از یک طرف وارد و از طرف دیگر آن خارج می‌شود. در اطراف آرمیچر آهنرباهایی قرار گرفته است که وقتی جریان برق از سیم پیچ عبور می‌کند، سیم پیچ نیز تبدیل به آهنربا می‌شود. این آهنربا با آهنرباهای اطراف خود قطب‌های همنام ایجاد می‌کند و چون نمی‌تواند حرکت کند تنها در محل خود شروع به چرخش می‌کند.

انواع سیم پیچی آرمیچر

  • سیم پیچ حلقوی
  • سیم پیچ موج‌دار

کاربرد انواع سیم پیچی آرمیچر

سیم پیچ حلقوی: برای ماشین‌هایی که ولتاژ کم و جریان زیاد دارند، استفاده می‌شود.

سیم پیچ موج دار: این سیم پیچ برای ماشین‌هایی که ولتاژ زیاد و جریان کم دارند قابل استفاده است.

جنس مواد استفاده شده در سیم پیچ آرمیچر پنکه

مس: از آنجا که مس رسانایی بالایی دارد، سیم پیچ از جنس مس ساخته می‌شود تا باعث افزایش بهینه بودن انرژی الکتریکی شود.

آلومینیوم: برخی دیگر از سیم پیچ‌ها از جنس آلومینیوم ساخته می‌شوند، سیم پیچ‌های آلومینیومی از سیم پیچ مسی سبک‌تر و ارزان‌تر می‌باشند.


 

کاربرد آرمیچر پنکه

آرمیچر یکی از قطعات چند منظوره است، اما هدف اصلی آن انتقال جریان به کل میدان مغناطیسی، ایجاد چرخش در شفت می‌باشد. هدف دیگر آن نیز تولید نیروی محرکه الکتریکی است.

نیروی محرکه الکتریکی

نیروی محرکه الکتریکی همان انرژی است که مولد باید به یک واحد بار الکتریکی انتقال دهد تا با کمک آن انرژی واحد بار الکتریکی در مدار جریان پیدا کند.

خرید آرمیچر پنکه

فروش آرمیچر و استاتورها مانند آرمیچر پنکه پارس خزر و دیگر برندها در فروشگاه قائم یدک صورت می‌گیرد. برای خرید انواع قطعات می‌توانید از طریق سایت ما به‌صورت آنلاین اقدام کنید. قیمت این قطعات را می‌توانید در صفحه محصولات پیدا کنید. به صفحه محصولات ما مراجعه نمایید و سفارش خود را به آسان‌ترین روش ثبت کنید.

جمع بندی

آرمیچر یکی از قطعات پنکه می‌باشد که با توجه به کاربرد و انتظارات ما می‌تواند انرژی الکتریکی یا جنبشی را تولید کند. از اجزای اصلی تشکیل دهنده آرمیچر هسته  سیم پیچ، شفت و کوموتاتور می‌باشد. سیم پیچ آرمیچر به دو صورت حلقوی و موج‌دار پیچیده می‌شود. جنس آن  نیز معمولا از مس  یا آلومینیوم می‌باشد. دلیل اصلی که از آرمیچر استفاده می‌شود این است که نیروی محرکه الکتریکی را تولید می‌کند که باعث ایجاد انرژی جنبشی یا الکتریکی می‌گردد.

active
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *