آموزش تعویض المنت قوری چای ساز

آموزش تعویض المنت قوری چای ساز

تعویض المنت قوری چای ساز چگونه انجام می‌شود؟ هدف این مقاله آشنایی با یکی از مهم‌ترین قطعات موجود در چای ساز به‌نام المنت و همچنین روش تعویض آن در چای ساز می‌باشد. اگر در تعمیر وسایل الکتریکی تجربه داشته باشید با مطالعه دقیق این مقاله می‌توانید چای ساز را نیز عیب‌یابی کنید و اگر مشکلی در المنت دستگاه رخ داد آن را تعمیر و یا تعویض کنید. اما اگر قادر به تعمیر و تعویض المنت چایساز نیستید، باید کار را به متخصص آن بسپرید.


قیمت قطعات چای ساز


آشنایی با نقش المنت چایساز

المنت مورد استفاده در چای ساز از نوع گرم نگه دارنده می‌باشد. این المنت از طریق اتصالات خود انرژی برق را می‌گیرد و آن را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند. گرمایی که منتشر می‌شود هم باعث دم کشیدن و گرم ماندن چای در قوری می‌شود و هم باعث می‌شود آب داخل کتری به جوش آید. بر روی دستگاه چراغی قرار گرفته است که مختص المنت می‌باشد که اگر چای ساز روشن شود، این چراغ نیز روشن خواهد شد و نشان می‌دهد که المنت شروع به کار کرده و تا چند دقیقه دیگر آب به جوش می‌آید.

راهنمای گام به گام تعویض المنت چای ساز

وقتی  از کار افتادن چای ساز به دلیل بروز خرابی و یا سوختن المنت باشد، برای تعمیر آن باید با باز کردن کتری چای ساز آشنا باشید و آزمایش صحت المنت را انجام دهید. به همین دلیل در این بخشباز کردن کف کتری و آزمایش المنت را شرح می‌دهیم.

چای ساز دارای بخشی است که سکوی شارژ نام دارد و کتری و قوری بر روی آن قرار داده می‌شوند. برای بررسی المنت مخصوص کتری و قوری در این دستگاه لازم است که کف کتری و سکوی جای گیری قوری را باز کنیم و به بررسی آن‌ها بپردازیم. برق از طریق جایگاه مخصوصی که در قسمت میانی سکو قرار دارد به المنت موجود در کف کتری انتقال می‌یابد و المنت نیز این انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند و گرما ی لازم برای داغ شدن چای ساز را فراهم می‌کند.

نحوه باز کردن دستگاه برای تعویض المنت چای ساز

نحوه باز کردن چای ساز برای تعویض المنت گرم کن چای ساز , این‌گونه است که باید:

  • کتری را از روی سکوی شارژ بردارید و سپس آن را باز کنید.
  • برای باز کردن کف کتری تنها باید آن را برگردانید و سه عدد پیچ چهار گوش که در وسط آن قرار گرفته است را با دقت باز کنید. برای باز کردن پیچ‌ها باید از یک پیچ گوشتی مناسب استفاده کنید. همچنین دقت کنید که پیچ‌ها را با احتیاط باز کنید تا زبانه‌های پیچ آسیب نبینند.
  • بعد از اینکه پیچ‌ها را باز کردید، کف پلاستیکی کتری را به آرامی بلند کنید تا بتوانید به داخل آن دسترسی داشته باشید. وقتی این کف را بردارید، به کلید اتوماتیک و ترموستات و المنت کتری چای‌ساز دسترسی خواهید داشت و می‌توانید ببینید که چگونه در جای خود قرار گرفته‌اند. روی این المنت تمامی مشخصات آن مانند ولتاژ و قدرت آن درج شده است.
  • بعد از اینکه صفحه را باز نمودید باید صحت عملکرد المنت را آزمایش کنید.

به ویدئوی زیر دقت کنید.

نحوه تست المنت چای ساز

برای اینکه متوجه شویم  که خرابی چای ساز به المنت آن مربوط است یا نه و همچنین برای اینکه بدانید المنت سوخته و یا اتصالات آن مشکل دارد، باید آزمایش تست المنت چای ساز را انجام دهید:

  • برای انجام آزمایش عملکرد المنت چای ساز , نیاز به یک اهم متر داریم. در اولین مرحله نیز باید یک سر المنت را از مدار موجود در کف کتری خارج کنیم.
  • سپس دو سر اهم متر را به دو طرف ترمینال المنت دستگاه متصل می‌کنیم.
  • اگر المنت سالم باشد، اهم متر باید عدد Ω 27 را نشان دهد .اگر عددی به‌جز این نمایش داده شود، به معنی این است که المنت دستگاه دچار آسیب شده و به تعمیر و یا تعویض نیاز دارد.

بعد از اینکه این مراحل را انجام دادید، برای تعویض المنت چای ساز باید آزمایش المنت قوری چای ساز را انجام دهید:

  1. برای این کار نیز مانند مرحله قبل باید دو سر المنت را به اهم متر وصل کنید و مقدار مقاومت آن را اندازه‌گیری کنید.
  2. اگر بر روی صفحه اهم متر عدد 183 ظاهر شد، به معنی این است که المنت سالم است.
  3. اما اگر عددی که بر روی اهم متر نمایش داده می‌شود معادل 1 باشد نشان دهنده این است که المنت معیوب بوده و باید بهتعویض المنت چایساز بپردازید.

آشنایی با قطعات چای ساز + خرید


ویدئوی زیر به شما کمک می‌کند.

طریقه تعویض المنت چای ساز

وقتی مراحل تست در بالا را به‌طور دقیق انجام دادید و متوجه شدید که المنت دم کن چای ساز , دچار مشکل شده است، باید برای تعویض این قطعه اقدام کنید. تا به اینجا برای تعویض، نصف راه را رفته‌اید و دستگاه را باز کرده‌اید.

در ادامه این مراحل باید المنت موجود در کف کتری و همچنین سکوی شارژ قوری را از جای خود خارج کنید. قبل از این کار بهتر است یک عکس از نحوه اتصالات آن بگیرید تا بعد از تعویض برای برقراری این اتصالات دچار مشکل نشوید. حال المنت معیوب را خارج کنید المنت جدید را جایگزین نمایید و اتصالات را با توجه به عکسی که گرفتید وصل نمایید. در نهایت نیز قاب و کف کتری را در جای خود بگذارید. می‌توانید از ویدئوی زیر کمک بگیرید.

active
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *