آموزش روش تمیز کردن پنکه ها در منزل

آموزش روش تمیز نمودن پنکه ها در منزل

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از تمیز کردن گرد و غبار بخش‌هایی از خانه باز هم ببینید که بعد از چند دقیقه لایه‌ای از گرد و غبار بر روی این وسایل نشسته است. شاید فکر کنید که این وسایل هنوز تمیز نشده‌اند، اما باید گفت که دلیل آن می‌تواند پنکه ایستاده یا پنکه سقفی باشد که هنوز تمیز نشده‌اند. این وسیله اگر به درستی تمیز نشود می‌تواند تمیزی فضا را دوباره با گرد و غبار پر کند. در این مقاله ما قصد داریم در مورد تمیز کردن پنکه‌ها در منزل صحبت کنیم و مراحل آن را برای شما توضیح دهیم، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.


قیمت قطعات پنکه


شیوه تمیز کردن پره های پنکه ایستاده

برای تمیز کردن پره های پنکه پارس خزر و دیگر انواع پنکه می‌توان روش‌های مختلفی برای از بین بردن آلودگی‌ها و گرد و غبار آن انجام داد. در ادامه به تشریح آن‌ها می‌پردازیم.

رعایت ایمنی

قبل از شروع تمیز کردن پنکه ایستاده، ابتدا باید مطمئن شوید که منبع برق قطع شده است و یا اینکه دوشاخه پنکه را از پریز بیرون بیاورید. این کار باعث جلوگیری از آسیب دیدن موتور می‌شود.

جدا کردن توری پنکه

قاب بیرونی تمامی پنکه‌ها از جمله توری پنکه پارس خزر با استفاده از گیره‌های فلزی کوچک که معمولا در چهار جهت قرار گرفته‌اند، بر روی قاب اصلی قرار می‌گیرند. برای تمیز کردن پره‌های پنکه لازم است که این گیره‌ها باز شوند. باز کردن آن‌ها به فشار نیازی ندارد و بدون کمک ابزار و با فشار اندک این کار را انجام دهید.

آموزش تعمیر پنکه

 

 تمیز کردن پنکه

جدا کردن پره پنکه

با توجه به مدل پنکه خود می‌توانید پروانه یا پره پنکه را از موتور جدا کنید. جدا کردن پروانه باعث می‌شود که شما اطمینان پیدا کنید که هیچ آسیبی حتی به‌صورت تصادفی به موتور پنکه وارد نخواهید کرد، همچنین تمیز کردن پنکه در این حالت نیز آسان‌تر می‌باشد.

جدا کردن پره پنکه

پاک کردن گرد و غبار با فشار هوا

قبل از اینکه بخواهید پره پنکه را تمیز کنید لازم است که ابتدا گرد و غباری که بر روی محفظه بیرونی و پره‌ها نشسته است را با فشار هوا تمیز کنید، برای این کار می‌توان از وسایلی مثل سشوار یا پمپ باد استفاده کرد. این کار را در یک فضای باز انجام دهید تا فضای خانه را با گرد و غبار آلوده نکنید.

اگر می‌خواهید گرد و غبار را با سشوار تمیز کنید، لازم است که مطمئن شوید آن را بر روی خنک‌ترین حالت خود قرار داده‌اید. دقت کنید که تمامی بخش‌های قاب و پره‌ها به‌خصوص بخش پشتی پره‌ها را نیز تمیز کنید. علاوه بر سشوار می‌توانید از جاروبرقی نیز استفاده کنید تا تمام خاکی که بر روی این بخش‌های پنکه قرار گرفته است را به خوبی تمیز کند.

تمیز کردن پره پنکه با دستمال میکروفایبر

بهترین وسیله برای تمیز کردن پره پنکه دستمال میکروفایبر است، زیاد دارای لطافت بالا و توانایی عالی در جذب آلودگی‌ها می‌باشد. اگر حجم آلودگی‌ها بالا باشد، می‌توانید از محلول آب و الکل استفاده کنید. این محلول را بر روی پره پنکه اسپری کنید، اما باید دقت کنید که هیچ آبی بر روی موتور پنکه پاشیده نشود. بعد از این کار بخش‌هایی که بر روی آن‌ها اسپری کرده‌اید را با کمک یک پارچه کاملا خشک نمایید.

تمیز کردن پره پنکه با دستمال میکروفایبر

قاب پنکه را فراموش نکنید.

قاب پنکه نیز مثل پروانه پنکه می‌تواند گرد و غبار بسیار زیادی به خود بگیرد. بهترین راه برای تمیز کردن این بخش از پنکه این است که ظرفی را پر از آب و مایع ظرفشویی کنید و قاب را در آن قرار دهید تا تمام آلودگی‌ها و گرد و غبار از آن جدا شوند. سپس قاب را آبکشی کنید و با کمک یک دستمال میکروفایبر تمامی قسمت‌های آن را تمیز کنید‌.

تمیز کردن قاب پنکه

در نهایت برای اینکه از تمیز شدن تمامی بخش‌های پنکه اطمینان داشته باشید، با کمک یک دستمال خشم آن‌ها را تمیز  و خشک کنید.

نحوه تمیز کردن انواع پنکه سقفی

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن پنکه سقفی

  • دستمال مناسب گردگیری
  • پاک کننده چند منظوره
  • چهارپایه یا نردبان

مراحل تمیز کردن انواع پنکه سقفی

چهارپایه یا نردبان خود را بردارید.

اینکه یک وسیله مناسب داشته باشید تا بتوانید به پنکه سقفی دسترسی مناسب داشته باشید، اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا لازم است که به اندازه کافی به پنکه مسلط باشید. نردبان یا چهارپایه را باید بر روی یک مکان مسطح، خشک و بدون لغزش قرار دهید و از اعضای خانواده بخواهید که از محل چهارپایه دور بمانند.

تمیز کردن پنکه سقفی

از ماده تمیز کننده و دستمال استفاده کنید.

در اکثر اوقات وقتی که می‌خواهید سطحی را تمیز کنید، ابتدا ماده پاک کننده را بر روی سطح اسپری کنید. اما این کار برای پاک کردن پنکه سقفی اشتباه است و باید ابتدا ماده پاک کننده را بر روی دستمال اسپری کنید. لازم است که برای سطوحی که تنها با گرد و غبار کثیف می‌شوند از دستمال میکروفایبر استفاده کنید، در این مواقع دستمال می‌تواند تمامی گرد و غبار را به خود جذب کند. دستمال‌های معمولی بر خلاف میکروفایبر تنها گرد و غبار را بر روی سطح جابه‌جا می‌کنند و آن را تمیز نمی‌کنند. قبل از اینکه از چهارپایه بالا بروید لازم است که ابتدا دستمال خود را با ماده تمیز کننده یا آب نمدار کنید.

پنکه سقفی را تمیز کنید.

ابتدا اطمینان پیدا کنید که پنکه خاموش می‌باشد. هر یک از پره‌ها را با حرکات آهسته و به آرامی تمیز کنید، زیرا حرکات سریع باعث به هم خوردن تعادل می‌شود و به پره‌ها نیز آسیب می‌زند. از نمدار و تمیز بودن دستمال اطمینان پیدا کنید، زیرا اگر دستمال نمدار نباشد و یا کثیف باشد گرد و غبار تنها بر روی پره‌ها جابه‌جا می‌شود و قسمت‌های دیگر پنکه را کثیف می‌کند و یا اینکه ممکن است بر روی دیگر وسایل و فضای خانه بنشیند. به هنگام تمیز کردن پنکه سعی کنید که وزن خود را روی پره‌ها قرار ندهید، زیرا باعث نامتعادل شدن دستگاه می‌شود.

اگر پنکه شما از نوع لوستری می‌باشد، ابتدا لامپ‌ها را باز کنید و قبل از اینکه از نردبان بالا بروید با یک دستمال میکرو فایبر تمیز آن‌ها را تمیز کنید. بعد از تمیز کردن لامپ‌ها و پره‌ها، حباب‌های قسمت لوستر را نیز تمیز کنید.

از عملکرد خود اطمینان پیدا کنید.

گاهی اوقات ممکن است که پنکه گرد و غبار زیادی داشته باشد و یا اینکه از دستمال میکروفایبر استفاده نکرده باشید، پس بعد از کار حتما زمین و دیگر وسایل را چک کنید تا اگر گرد و غباری روی آن‌ها نشسته باشد، آن‌ها را تمیز کنید.

چند نکته مهم برای دور نگه داشتن پنکه‌ها از گرد و غبار

اگر وسایل منزل را از گرد و غبار دور نگه دارید و مانع نفوذ گرد و غبار به فضای خانه شوید، از نشستن گرد و خاک روی پنکه نیز جلوگیری خواهد شد.

اگر پنجره را باز نگه دارید گرد و غبار زیادی بر روی وسایل و پنکه می‌نشیند، به‌خصوص اگر محل سکونت شما در مناطق شهری و شلوغ می‌باشد.

روشن کردن پنکه سقفی نیز یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از نشستن گرد و غبار بر روی آن می‌باشد.

سخن پایانی

گاهی اوقات پنکه سقفی خود می‌تواند باعث نشستن گرد و غبار بر روی دیگر وسایل باشد. اما نگران نباشید اگر پنکه را به طور مداوم تمیز کنید و پره‌های آن را تمیز نمایید، منزلتان همیشه دور از گرد و غبار می‌ماند. در این مقاله در مورد تمیز کردن پره پنکه ایستاده و سقفی صحبت کردیم، امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد.

پشتیبان قائم یدک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *