تعویض کفی کولر آبی

تعویض کفی کولر آبی

کفی کولر آبی و انواع آن

کولر آبی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که بدون هر کدام از این قسمت ها کار کولر دچار اختلال می شود. کفه کولر آبی یکی از اجزا کولر آبی می باشد که در زیر کولر قرار دارد و بدون آن به کار کولر صدمه وارد می شود.  کفی های کولر آبی باید در نوع خاصی طراحی شوند تا بتوانند حالت خود را حفظ نمایند و تغییر شکل پیدا نکنند.

 

کفی کولر” باید از جنس بدنه کولر باشد و گالوانیزه برای آن بهترین جنس می باشد. این کفی کولر باید به گونه ای باشد که از سوراخ شدن، هدر رفت آب و پوسیدگی ممانعت به عمل آورد. همچنین بهتر است از یک رنگ مناسب به عنوان پوشش و محافظ استفاده شود تا از ساییدگی و پوسیدگی جلوگیری شود. در کفی کولر یک شکاف تعبیه می شود تا آب اضافه جمع شده در کولر خارج شود و به موتور کولر آسیبی وارد نگردد.

انواع کفی های کولر آبی  را می توان با توجه به حجم در دسته بندی های زیر قرار داد:

 1. کفه کولر 3000
 2. کفه کولر 5000
 3. کفه کولر 7000

تشتک کولر آبی

یکی دیگر از مهم ترین قسمت های کولر آبی تشتک می باشد که محل جمع شدن و ذخیره آب می باشد. این تشتک هر چقدر عمق بیشتری داشته باشد و بتواند آب بیشتری را در خود جمع کند، کولر آبی می تواند سرمای بیشتری داشته باشد.

هم چنین برای داشتن مقاومت باید ضخامت ورق تشتک کولر حداقل 9/0 میلی متر باشد. یکی از مسایل مهم در رابطه با تشتک کولر آبی این است که این قسمت همیشه در معرض زنگ زدگی قرار دارد که برای جلوگیری از زنگ زدن باید قبل از نصب کولر آن را عایق نمود و یا در زمانی که کف آن خشک است این کار را انجام داد. هم چنین باید همیشه آن را تمیز نگه داشت زیرا آب کثیف باعث شوره زدن پوشال ها می گردد.

بهترین کفه کولر آبی

بهترین کفه کولر آبی
بهترین کفه کولر آبی

بهترین کفه کولر کفه ای است که علاوه بر اینکه باید با سایز و حجم کولر متناسب باشد باید دارای ویژگی های زیر نیز باشد:

 • دارای نصب آسان بدون نیاز به تخصص باشد
 • دارای وزن سبک و قابل حمل باشد
 • از جنس گالوانیزه و محکم باشد
 • یک شکاف کوچک برای تخلیه آب اضافی در آن تعبیه شده باشد
 • بدون خراش و از جنس محکمی ساخته شده باشد

سایز کفی کولر

کولرهای آبی دارای سایزهای متفاوت می باشند که  هرکدام کفی مناسب به خود را دارند. کفی در سایزهای مختلف با توجه به سایز کولر آبی باید انتخاب گردد.

جنس کفی کولر

کفی کولر باید از جنس گالوانیزه و هم جنس با بدنه کولر آبی باشد. گالوانیزه دارای مقاومت بالا و فلزی باکیفیت می باشد که در برابر  خوردگی و ساییدگی و پوسیدگی مقاوم است.

قیمت کفی کولر آبی

قیمت کفی کولر آبی با توجه به نوساناتی که وجود دارد بسیار ارزان می باشد. این نوسانات قیمت به دلایلی ممکن است به وجود آید:

 • قابلیت نصب و چفت شدن آسان
 • حجم کول
 • جنس کفی
 • فاصله آن تا زمین
 • توجه به ابعاد، عرض و ارتفاع کولر
 • محکم بودن جنس و بدنه کفی.

نکات مهم هنگام تعویض کفی کولر آبی

 • مهم ترین نکته در تعویض کفی کولر آبی آشنایی با مدل ها و شناخت یک کفی خوب می باشد.
 • برای تعویض کفی کولر آبی باید به شکاف کوچک موجود در کفی توجه شود تا آب اضافی بتواند از کولر خارج شود.
 • وقتی کفی کولر تعویض شد بهتر است یک پوشش رنگی روی کفی آورده شود تا از احتمال ساییدگی و پوسیدگی جلوگیری شود.
 • توجه به جنس کفی بسیار مهم است که جنس گالوانیزه برای تعویض مناسب می باشد.

ترمیم کفی کولر آبی

بدنه و کفی کولر به دلیل اینکه همیشه با آب در تماس هستند ممکن است دچار پوسیدگی و زنگ زدن شوند و نیاز به تعویض داشته باشد. اما یک راه دیگر این است که آن را ترمیم نماییم. در این قسمت روش های ترمیم کفی کولر آبی را بیان می کنیم.

عایق بندی کفی کولر آبی👉

ترمیم کفی کولر آبی
ترمیم کفی کولر آبی

عایق کردن کولر آبی یک روش مناسب به جای تعویض کفی کولر آبی می باشد. عایق کولر آبی دارای نوع و ترکیبات متنوعی می باشد. برای مثال یکی از انواع عایق ها، عایق نانو الاستیک می باشد که بعد از استفاده بی رنگ و شفاف می گردد. مراحل عایق بندی کفی کولر آبی به صورت زیر می باشد:

 1. در مرحله اول ابتدا شوره های کف کولر آبی را تمیز کنید. این کار را با استفاده از یک برس سیمی انجام دهید. شوره و زنگ زدگی را تمیز کنید سپس آن را بشویید.
 2. اگر کف کولر سوراخ شده است ابتدا باید با یک کارتن سوراخ ها را پوشانده و سپس با یک قلم مو یا غلتک سطح را به مواد عایق آغشته نمایید. در قسمت کف نیز باید مواد را در کف کولر بریزید و آن را صاف نمایید. این کار باید با دقت انجام گیرد تا هیچ بخشی بدون پوشش نماند.
 3. بهترین زمان برای عایق کردن کولر آبی زمان های گرم مثلا بهار و تابستان می باشد.
 4. بعد از اینکه کار عایق کاری به پایان رسید باید 24 ساعت اجازه دهید تا عایق ها خشک شوند، به این منظور نباید در این قسمت ها آب بریزید.

انواع عایق کولر آبی

عایق رطوبتی کف کولر آبی👉

برای عایق کاری کولر باید از ماده عایق برای قسمت های آسیب دیده کولر آبی استفاده مود که خود انواع متفاوتی دارد. انواع عایق کولر به شرح زیر می باشند:

انواع عایق کولر آبی
انواع عایق کولر آبی

اسپری قیر کف کولر

یکی از کاربردی ترین مواد برای عایق کردن کف کولر اسپری قیر کف کولر می باشد که دارای استفاده آسان می باشد.  این اسپری برای تمام سطوحی که با آب در تماس هستند کاربرد دارد. برای اینکه بتوان با این اسپری عایق کاری نمود ابتدا باید آب کولر را تخلیه نمود. سپس زنگ زدگی و رسوبات کولر را تمیز کرد و بعد از اینکه کولر خشک شد با اسپری تمام سطوح مورد نظر را پوشاند.

قیر سرد کف کولر

این ماده نیز یکی دیگر از مواد کاربردی برای پوشاندن زنگ زدگی و سوراخ های کولر می باشد. قیر سرد مانند چسب کف کولر را می پوشاند و مانعی در برابر فرسوده شدن کف کولر می باشد. کار عایق با این ماده به راحتی و کمترین ابزار انجام خواهد شد.

امیدواریم که مقاله ی ” تعویض کفی کولر” مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. قایم یدک را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

قطعات کولر👉

پشتیبان قائم یدک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *